GÜZELLİK

Dudak Bakımı için evde hazırlanabilecek doğal tarifler

Dudak Bakımı için evde hazırlanabilecek doğal tarifler 1

Dudak bakımı oldukça zordur. Çünkü dudaklar derimizin diğer kısımlarıyla benzerlik göstermezler. Dudaklar hem derinin diğer bölümlerine göre daha ince yapılı ve hassastır. İnce deri katmanı dudakların hızlı nem kaybetmesine ve kurumasına neden olur.

Ayrıca dudaklarda derinin diğer kısımlarında olduğu gibi yağ bezleri bulunmaz. Bunun üzerine dudaklarda derimize rengini veren ve bizi güneş ışınlarından koruyan melanin de bulunmaz. Tüm bu nedenlerle dudaklar kendilerini koruyamazlar. Özellikle kışın hassas dudaklar soğuk ve kuru havadan kötü etkilenirler ve çatlarlar.

Evde Dudak Bakımı

Dudaklarınızı korumak için sadece kimyasal kozmetik ürünlere muhtaç değilsiniz. Evde de kolayca hazırlanabilen doğal dudak bakım tarifleri ile dudaklarınıza bakım yapma şansınız var. Evde hazırlanan bakım ürünleri hem ekonomik olarak daha az para harcamanıza neden olur daha da önemlisi doğal malzemeler ile daha sağlıklı bir bakım uygulanabilir. İşte dudaklarınıza evde bakım yapmanızı sağlayabilecek basit dudak bakımı tariflerini sizler için hazırladık. Özellikle uymadan önce akşam saatlerinde haftada 2-3 kez uygulanabilecek peelingler ile dudak üzerindeki ölü deriyi temizleyerek dudaklarınızı canlandırabilirsiniz.

dudak bakimi nasıl yapılır

 

ŞEKERLİ VE BALLI DUDAK PEELİNGİ

Biraz bal, bir damla vanilya ve bir çorba kaşığı esmer şekeri krem haline gelene kadar karıştırınız. Ortaya çıkan karışımı hava geçirmeyen bir kavanozda buzdolabı içinde saklayınız. Bu karışımızı dudaklarınıza haftada bir iki kez uygulayın. Sonrasında ılık su ile dudaklarınızı nazikçe temizleyin.

 

NEMLENDİRİCİLİ DUDAK PEELİNGİ

Ruj şeklinde hazırlanmış dudak nemlendiricilerden birinin içini çıkartın. Bu nemlendiriciyi bir kaşık yardımı ile iyice eziniz. Ezerkende içine iki çay kaşığı toz şeker ekleyerek karışımı macun haline getirin. Daha sonra karışımın içine bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı ekleyiniz.
Bu karışım ile dudaklarınıza haftada 3 kez masaj yapabilir daha sonra dudaklarınızı ılık su ile durulayarak dudak bakımınızı bitirebilirsiniz.

 

HİNDİSTAN CEVİZİ VE ŞEKERLİ DUDAK BAKIMI

Bir kase içinde 2 çorba kaşığı hindiztan cevizi yağı, 2 çorba kaşığı hindistan cevizi şekeri ve 1 çorba kaşığı balı karıştırarak macun kıvamına getiriniz. Ortaya çıkan karışımı buzdolabında 2 haftaya kadar saklayabilirsiniz.
Bu karışımı dudaklarınıza sürüp 6 dakika masaj yapabilir, ardından ılık su ile dudaklarınızı yıkayabilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Sayfalar

Tulyum.com 12 yaşında... 12 senedir güzellik, sağlık ve kadınları ilgilendiren her türlü haber ile yayın hayatımıza devam ediyoruz. Siz de gönüllü TULYUM yazarı olmak istiyorsanız lütfen iletişim forumunu kullanarak bize ulaşın.

Copyright © 2012-2024 Her Hakkı Saklıdır...
Tulyum.com; uzun yıllar kadın haber sitesi tecrübesi ile faaliyet göstermektedir. Özellikle kuaför fön makinesi, en iyi fön makinesi, profesyonel saç kurutma makinesi gibi konularda sektörün en önemli sitelerinden birisidir.

Başa Dön