GÜZELLİK

En iyi Fön Makinesi Hangisi 2021 – Saç Kurutma Makinesi Tavsiye

En iyi fön makinesi hangisi ?” “hangi profesyonel fön makinesini almalıyım ?” veya “kuaför için fön makinesi hangisi ?” diye merak edenlere 2021 modellerini karşılaştırarak çözüm bulmak istedik. Elimizden geldiğince detaylı şekilde konuyu ele alarak, kararsız ziyaretçilerimizin kafasını netleştirmek istedik. Fön makinesi adı altında satılan saç kurutma makinelerinin satıldığı Türkiye’de ürün seçiminde rehberlik yapacak bilgileri uzmanlarına danıştık. Piyasada pek çok farklı fiyat aralığında ve farklı modelde fön makinesi mevcut. Peki en iyi fön makinesi hangisi? Aslında bu sorunun cevabı sizin fön makinesinden ne istediğinizde gizli… Öncelikle fön makinesini ne amaçla kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Cihazı sadece saç kurutma amacıyla mı kullanacaksınız? Yoksa saç şekillendirme amacıyla kullanılacak bir makineye mi ihtiyacınız var? Bu sorunun yanıtına göre makalenin kalanını okuyabilirsiniz. Şimdi aşağıdaki 2 seçenekten, size uygun linke tıklayarak makaleye sizi ilgilendiren bölümden devam edebilirsiniz.

en iyi saç kurutma makinesi

Saç Kurutma Makinesi

Saç kurutma makineleri, bir elektrik motoruna bağlı pervanenin bir rezistans yardımı ile ısıtılan havayı üflemesiyle çalışan makinelerdir. Bu makineler saç kurutmak için imal edilirler. Rezistans ve motor yapıları sadece saç kurutmaya yetecek güçte tasarlanır. Piyasada 600 watt ile 1400 watt arasında değişen pek çok saç kurutma makinesi bulunmaktadır. Genelde elektrikli ev aletleri üreticileri tarafından üretilirler.

Hangi saç kurutma makinesini seçmeliyim?

Piyasada çok çeşitli markalar altında satılan değişik boy ve fiyatta yüzlerce farklı saç kurutma makinesi bulunmaktadır. Bu makinelerin bir kısmı Türkiye`de üretilirken, önemli bir bölümü de Avrupa ya da Çin`den ithal edilmektedir. Saç kurutma makinesi seçerken dikkat edilmesi gereken 3 önemli konu bulunmaktadır:

fön makinesi fiyatları

Saç Kurutma Makinesi Fiyatları Ne Düzeyde ?

Saç kurutma makinesi seçerken elbette tüketicilerin çoğunu ilk ilgilendiren konu fiyatıdır. Piyasada çok farklı fiyat marjında olan makinelerin arasında tüketicilerin kafası karışmıştır. Fön makinelerinin aksine saç kurutma makineleri oldukça basit makinelerdir ve tüm markaların parça başı üretim maliyetleri hemen hemen aynıdır. Bu kadar farklı fiyatların oluşması, pazarlama, reklam ve marka değerlerinin farkına bağlıdır. Oysa büyük fiyat farkları oluşabilmesine rağmen bütün basit saç kurutma makineleri sıcak hava üfleyerek saç kuruturlar. Makalenin yayına hazırlandığı günde piyasada 70TL ile 189 TL arasında değişen fiyat aralıklarında saç kurutma makineleri satılmaktaydı.

saç kurutma makinesi fiyat

Saç Kurutma Makinesi Satış Sonrası Destek

Saç kurutma makinesi alınırken dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise satış sonrası destektir. Saç kurutma makinelerinin kullanım ömrü, kullanım şartlarına dikkat edildiği takdirde 5 senenin üzerindedir. Ama elbette bu dönemden önce arıza yapan ürünlerin teknik servis desteği de önemlidir. Aldığınız makinenin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı onaylı garanti belgesi olduğunu kontrol etmeniz çok önemlidir.

Ancak bazı markalar bu teknik servis desteği ve marka gücü konusunu suistimal etmektedirler. Mesela çok tanınmamış bir markaya ait saç kurutma makinesi piyasada 70 TL fiyatla satılırken, tanınmış meşhur bir markanın aynı güç ve özelliklerdeki saç kuruma makinesi 170 TL fiyatla satılmaktadır. Özellikle bazı markalar, fritöz, ütü, elektrik süpürgesi satarak elde ettikleri marka değerleriyle saç kurutma makinesi pazarından pay kapmaya uğraşmakta ve aslında saç kurutma makinesi olan ürünlerini profesyonel fön makinesi gibi satmaya uğraşmaktadırlar. Aradaki fiyat farkı 5-6 kat olunca satış sonrası desteğin de hiç bir önemi kalmamaktadır. 70 TL`ye aldığınız saç kurutma makinesi de sıcak hava üfleyerek 170 TL değerindeki makine gibi saçınızı kurutacaktır. Üstelik 70 TL`ye aldığınız makine 1 sene sonra bozulsa bile siz her sene yeni makine aldığınızda bile aslında daha karlısınız.

Eğer yazımızın 2. kısmında detaylı açıklayacağımız gibi bir profesyonel fön makinesine ihtiyacınız yoksa en ucuz saç kurutma makinesini kullanmak ile çok kaliteli bir saç kurutma makinesini kullanmak arasındaki tek fark fiyat farkıdır. Biz size ucuz saç kurutma makinelerini kullanmanızı öneririz. Aynı işi yapacak bir saç kurutucu için 3-4 kat fazla fiyat ödemenin çok mantıklı bir yanı bulunmamakta. 50-60 TL`ye alacağınız Sinbo, Premier, CVS gibi saç kurutma makineleri de saçınızı gayet iyi şekilde kurutabilmektedir. Sadece saç kurutma amacıyla alacağınız makineler için fazla reklam yayınlayan markalara yüksek fiyatlar ödemek çok mantıklı bir tercih olmayacaktır.

en iyi saç kurutma makinesi

Saç Kurutma Makinesi ve Ergonomi

Ergonomi yani ürünün şekil faydası ise saç kurutma makinesi seçiminde önemi büyük olan bir konudur. Saç kurutma makinesinin boyutu, ağırlığı, tuşlarının pozisyonu ve kablo uzunluğu gibi konular kullanım esnasında çok önemlidir. Piyasada profesyonel fön makinesi şeklinde tasarlanmış ve bu şekilde pazarlanan bir çok makine vardır. Bu makineler saçlarınıza şekil vermezler ama profesyonel bir fön makinesi gibi ağır ve büyüktürler. Oysa makineyi sıklıkla bayanlar ve çocuklar kullanacaksa makinenin ağırlığı ve boyutu oldukça önemlidir.

Tuşların türü ve pozisyonu da oldukça önemlidir. Tuşların sapın ön bölümünde olması parmakların tuşlara ulaşımı konusunda kolaylık sağlar. Bazı makinelerde tuşlar sapın yan tarafında konumlandırıldığı için cihazı açıp kapama işlemi tek elle yapılamaz hale gelmektedir. Ayrıca tuşların basmalı olması kolaylık sağlarken, bazı makinelerdeki kaydırmalı tuşlar cihazın tek elle çalıştırılıp durdurulabilmesini zorlaştırır.

Kordon uzunluğu da diğer önemli bir konudur. En az 1,5 metre uzunluğunda kablosu olan cihazlar seçilmelidir. İdeal uzunluk 2 metredir. Kısa kablolu cihazlar prizin uzak olduğu pozisyonlarda hareket kısıtlığı yaratmaktadır.

fon-makinesi-tavsiye

En iyi fön makinesi

Fön makineleri çok gelişmiş en iyi saç kurutma makineleridir. Bu makinelerin tasarımı saç kurutma amacıyla tasarlanmaz. En iyi fön makineleri yüksek ısıya sahip basınçlı hava üfleyerek saça şekil verme prensibinde göre tasarlanır. Bu nedenle bu profesyonel makinelerin oldukça güçlü rezistansları ve motorları vardır. Profesyonel fön makineleri kuaförlere yönelik tasarlanırlar.

Fön makinelerinde, saç kurutma makinelerinde olduğu gibi sıcak hava koruması bulunmaz. Saç kurutma makinelerinde rezistans belli bir ısıya ulaştığında, motoru korumak ve motor ömrünü uzatmak için termostat, rezistansı otomatik olarak kapatır ve makine soğuk üflemeye geçer. Bu nedenle saç kurutma makinelerinde fön çekmek mümkün değildir. Oysa en iyi fön makineleri kesintisiz olarak yüksek basınçta ve yüksek ısıda hava üflerler.

En İyi Fön Makinesi Hangisi?

Fön Makinesi Markaları

Fön makinesi marka önerileriniz nelerdir sorusuyla sık karşılaşıyoruz. En iyi fön makinesi markalarından sıradan tüketicilerin genelde haberleri yoktur. Bayanlar çok iyi bilirler ki kuaförlerde kullanılan fön makinesi markalarının isimleri sıradan tüketiciler arasında duyulmamıştır. Philips, Braun, Tefal, Fakir, Rowenta gibi elektrikli ev aletleri üreticilerinin saç kurutma makinelerini kuaförlerde göremezsiniz. Zaman zaman pazarlama stratejileri gereği bu makineler isminde salon, professional, pro kelimeleri geçen modeller piyasaya sürmektedirler. Oysa bu markalar sadece saç kurutma amacıyla hazırlanmış, profesyonel ısıda olmayan fön makineleri üretirler.

En iyi fön makinesi markalarının çoğu ithaldir. Turbobella gibi Türkiye`de üretilen ve Avrupa`ya ihraç edilen nadir markalar da mevcuttur. Ceriotti, Parlux, Elchim, Turbobella gibi fön makineleri tam profesyonel en iyi fön makineleridir. Profesyonel fön makineleri genelde kuaförlere satış yapan toptancılarda satılırlar. Eğer siz çevrenizde kuaför malzemeleri toptancılarına erişemiyorsanız internette de arama yapabilirsiniz.

Fön Makinesi Fiyatları Ne Düzeyde ?

Fön makinesi fiyatları bir çok tüketicinin kafasını karıştırmaktadır. Piyasadaki fön makinelerini fiyatlarına göre gruplayarak size detaylı olarak açıklamaya çalışacağız.

 • Fiyatı 70 TL`den ucuz saç kurutma makineleri:Bu makineler ucuz saç kurutma makineleridir ve bu makineler ile fön çekilemez. Genelde 1600 Watt`tan düşük güce sahiptir. Teknik olarak aralarında büyük farklar yoktur. Malzeme kalitesine, ergonomisine ve satış sonrası teknik servis hizmetine göre tercih yapılabilir.
 • Fiyatı 70 TL – 120 TL arasındaki Çin malı saç kurutma makineleri:Bu makineler uzak durulması gereken makine grubundandır. Bu makineler ile fön çekilemez ya da saçı aşırı yıpratarak fön çekilebilir. Bu makineler profesyonel fön makineleri taklit edilerek Çin`de üretilen ama aslında saç kurutma makinesi olan makinelerdir. Bu Çin malı fön makinelerinin kutularında, 4000-5000 gibi göz boyayan model numaraları vardır. Oysa şu anda piyasadaki en güçlü fön makinesi 2700 Watt gücüyle Turbobella`dır. Bunun üzerindeki 3000-4000-5000 gibi rakamlar bir pazarlama oyunudur. Bu makineler 1400-1800 watt gücündedir. Bu makinelerin kağıt üzerinde garanti belgeleri bulunmasına rağmen teknik servis ve yedek parça desteği bulunmaz.
 • Fiyatı 120 TL – 180 TL arasındaki elektrikli ev aletleri markalarının makineleri:Fritöz, elektrik süpürgesi, ütü imal eden çeşitli markalar, marka güçlerini kullanarak güzellik piyasasından da para kazanmayı hedeflemektedirler. Bu markalar saçlarını yakan kadınlara tazminat ödememek amacıyla makinelerini yüksek ısılı üretmezler. Düşük ısılı tasarlanan bu makineler ile fön çekilemez. Bir çok kadın yüksek fiyatlı, düşük performanslı bu fön makinelerinden sipariş etmesine rağmen fön çekemediğinde suçu kendinde arar. Çünkü bu makineler, gösterişli kutularda gelir, 2000 veya 2200 watt olduğu iddia edilir ve profesyonel imaj vermek için “pro, salon, professional” gibi terimlerle satılır ve kadınlar bu makinelere kolayca aldanabilirler..
 • Fiyatı 250 TL üzerindeki Profesyonel Fön Makineleri:Tam profesyonel fön makineleri, saçlarına şekil vermek ve fön çekmek isteyenlerin ihtiyaç duyduğu asıl ürün grubudur. Profesyonel Fön Makinelerinde İtalyan ürünlerin piyasaya hakim olduğu söylenebilir. Ceriotti, Elchim, Parlux gibi Avrupa`dan ithal bu ürünlerin yanında Avrupa`ya ihraç edilen Turbobella gibi nadir Türk markaları da bulunmaktadır.Bu fön makineleri genelde kuaför malzemeleri toptancılarında bulunurlar. 2200-2700 watt arasında bir güce sahiptir. En iyi fön makinesi fiyatları 250 TL`nin üzerindedir. Özellikle dolar ve euro`daki son kur değişikliğinden sonra ithal kuaför fön makinesi fiyatları 600-700 TL`nin üzerine çıkmıştır. Bu makinelerin fön başlığı, pervanesi özel olarak tasarlanmıştır. Motor güçleri ve rezistans yapıları üst düzeydir. Yüksek ısıda yüksek basınçta havayı sürekli olarak üfleyecek şekilde tasarlanırlar. Unutmayın yüksek ısılı makineler fön süresini kısaltarak saçta daha az mekanik yıpranma oluştururlar. Daha güçlü fön makinesi saçı daha az yıpratır.

Sizlere Fön Makinesi Tavsiyelerimiz

Detaylı olarak fön makinesi ve saç kurutma makinesi arasındaki farkı ve ürün seçiminde izlenmesi gereken yolları anlattıktan sonra özetle marka tavsiyelerine geçebiliriz. Piyasadaki pek çok markanın ürünlerini karşılaştırdıktan sonra tavsiye edilen ürünler (fiyatlar makale yayına hazırlanırken kontrol edilmiştir ve fikir vermesi amacını taşır):

 • Eğer sadece saç kurutma amacıyla bir makineye ihtiyacınız varsa, aynı özellikteki makinelere fazla fiyat ödemek çok da mantıklı bir tutum olamaz:
  • 65 TL – Sinbo shd-7093
  • 96 TL – Premier phd-7007
  • 99 TL – Sunny powrx
 • Tam profesyonel fön makinelerinde 1. sıradaki tavsiyemiz bir Türk markası olan Turbobella. Turbobella hem 2700 wattlık gücüyle rakiplerine açık ara fark atıyor hem de dolar ve euro`nun yükselmesinden sonra rakiplerine oranla büyük bir fiyat avantajı sunuyor. Üstelik yerli üretim olması nedeniyle yedek parça ve teknik servis avantajı da Turbobella`dan yana. Ama yine de Avrupa malından şaşmam benim için fiyat hiç önemli değil diyenlere de Elchim ve Ceriotti gibi iki italyan devini önerebiliriz. 2200 wattlık motorlarıyla ve İtalyan işçiliğiyle göz dolduran bu fön makinelerini kur değişikliği ile yükselen fiyatlarına rağmen sizlere önerebiliz.
  • 289 TL – TURBOBELLA ion9000
  • 650 TL – CERİOTTİ dj4200
  • 490 TL – ELCHIM 3200

ÖZET

 • Sadece saç kurutacaksak 100 TL altı bir saç kurutma makinesi almalıyız
 • Fön çekmek istiyorsak doğru tercih kuaför toptancılarında satılan profesyonel fön makineleridir. (önerilen profesyonel fön makinesi markaları TURBOBELLA, ELCHIM, CERIOTTI, PARLUX)
 • Çin malı profesyonel iddiasıyla satılan fön makinelerinin 100 TL altı saç kurutma makinelerinden tek farkı daha pahalı olmalarıdır.
 • Fritöz, ütü üreten markaların saç kurutma makineleri ile fön çekemezsiniz.
 • Makinenin boyutu, ağırlığı, tuşların türü ve konumu ve kablo uzunluğu en iyi fön makinesi satın alırken dikkat edilmesi gereken kriterlerdir..
 • Euro ve dolardaki kur artışı nedeniyle tam profesyonel fön makinelerinin fiyatları çok artmıştır.
 • Profesyonel saç kurutma makineleri kuaför malzemeleri toptancılarında satılır.

Fön Makinesi Saça Zarar Verir mi?

Eğer sık sık fön çekme işlemi yapıyorsanız elbette fön çekmek tüm ısı işlemler gibi saça zarar verir. Fön makinesinin ısısını ayarlamak mümkündür. Isı kademesini düşük tutarak ya da fön makinesini saç ayaklaştırıp uzaklaştırarak saça zarar vermeden kurutma yapabilirsiniz. Ama fön çekmek için saça yüksek ısı uygulayarak şekillendirme yapmak gerekir. Yüksek ısı saç üzerindeki keratin tabakasına zarar verir ve saçın kurumasına neden olur. Eğer sık sık fön çekiyorsanız saçınıza keratin ve argan bazlı bir bakım uygulamanız lazım. Mesela Ceragan Argan&Keratin serumu gibi hem argan yağı hem de keratin takviyesi yapılarak saça bakım uygulanabilir. Saça nemi ve kaybettiği keratin yeniden kazandırılır.

Evde Kendine Kendine Nasıl Fön Çekilir ?

Tulyum.com olarak özenle hazırladığımız ve sizlerin de merak ettiği “en iyi fön makinesi hangisidir ?” , “profesyonel fön makinesi alırken nelere dikkat etmeliyiz ?” , “kuaför fön makinesi satın alırken dikkat edilmesi gerekenler” gibi sorulara yanıt aradığımız bu yazıyı umarız beğenmişsizindir. Sizler de konu hakkındaki düşüncelerinizi yorum olarak aşağıdaki bölümden bizlerle ve diğer ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

YORUM YAZMAK İÇİN TIKLA

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Sayfalar

To Top