GÜZELLİK

En iyi saç kurutma & fön makinesi tavsiye, fiyatları, yorumları 2024

En iyi Fön Makinesi Hangisi 2018 – Saç Kurutma Makinesi Tavsiye 1

En iyi fön makinesi hangisi ?” “hangi profesyonel fön makinesini almalıyım ?” veya “kuaför için fön makinesi hangisi ?” diye merak edenlere 2024 modellerini karşılaştırarak çözüm bulmak istedik. Elimizden geldiğince detaylı şekilde konuyu ele alarak, kararsız ziyaretçilerimizin kafasını netleştirmek istedik. Zamanı az olan ziyaretçilerimiz için hemen en iyi fön makinesi listesi hazırlayıp en iyi 3 makineyi sıralayıp detaylı şekilde konuyu açıkladık. Yazımız tamamen bağımsız şekilde hazırlanmıştır ve hiç bir satıcıya yönlendirme yapılmamaktadır.

Sıra Model Fiyat
1Turbobella ion9000999 TL
2Dyson supersonic14.999TL
3Valera Swiss Power4ever Fön Makinesi11.499TL
4Parlux Alyon Fön Makinesi5.299TL
5Elchim Trina Fön Makinesi8.499TL

1) Turbobella ion9000 Profesyonel Fön Makinesi (999TL)

En iyi fön makinesi sıralamasıda ilk sırada Türkiye’de üretilen bir marka bulunuyor. Turbobella hem piyasadaki en güçlü fön makinesi olduğu için hem de yerli üretim olduğu için ilk sırasında yer alıyor. Üstelik listenin en güçlüsü olmasına rağmen Türk Malı olduğu için fiyatı en uygun profesyonel fön makinesi olarak listede yer alıyor. Markanın satış sonrası desteği de çok iyi, şikayetvar da marka ile ilgili tüm şikayetler çözülmüş durumda. Ürünün tek dezavantajı kuaför toptancılarında satıldığı için ürüne ulaşmasının zor olmasıydı. Ama kuaför pazarı sitesi marka ile anlaşma yapmış ve internet satış haklarını almış, ürünü internette sadece kuaför pazarında bulabiliyorsunuz. Ürün de ion özelliği de bulunuyor.


2) DYSON Supersonic Profesyonel Fön Makinesi (14.999 TL)

Dyson supersonic fön

Dyson Amerika’da üretilen ithal bir fön makinesi. İnovasyon yaratan tasarımlar üreten Dyson fön makinesi konusunda da klasik tasarımlarının ötesine geçiyor. Saptan motorlu ve klasik fön makinelerinden farklı tasarlanan ürünün malzeme ve tasarım kalitesi çok yüksek. Ürünün ikinci sırada kalmasının nedeni ise 15 bin lirayı bulan fiyatı. En iyi fön makinesi arayışında ürüne verilecek fiyat da alınacak performans ile doğru orantılı olmalı. Türkiye şartları için bir fön makinesine verilemeyecek kadar yüksek bir fiyatla satılan ürün bütçesi yeterli olanlar için bu fiyatı hakediyor.

 1. Parlux 3800 Ecofriendly İonic fön makinesi (4490 TL)
  Avrupada en iyi fön makinesi denildiğinde genelde İtalyan markaları akla gelir. Parlux uzun yıllardır fön makinesi üreten bir İtalyan markası. Türkiye’de de uzun süredir satışı yapılan ürün özellikle deneyimli kuaförler tarafından tercih ediliyor. İtalya kuaför malzemeleri konusunda Avupa’nın en gelişmiş ülkesidir. Parlux de malzeme kalitesi ve dayanıklılığı ile öne çıkan fön makineleri ile piyasada bulunuyor. Parlux 3800 modeli ion özelliği barındırıyor. Ürün hakkındaki tek negatif özellik gücünün 2100 watt civarında kalması ama bu da ev kullanıcıları için fazlasıyla yeterli bir güç.

Fön makinesi adı altında saç kurutma makinelerinin satıldığı Türkiye’de ürün seçiminde rehberlik yapacak bilgileri uzmanlarına danıştık. Piyasada pek çok farklı fiyat aralığında ve farklı modelde fön makinesi mevcut. Peki en iyi fön makinesi hangisi? Sorulması gereken ilk soru en iyi fön makinesine ihtiyacımızın olup olmadığı sorusudur.  Çünkü öncelikle fön makinesini ne amaçla kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Cihazı sadece saç kurutma amacıyla mı kullanacaksınız? Yoksa saç şekillendirme amacıyla kullanılacak bir makineye mi ihtiyacınız var? Çünkü en iyi fön makinesi markaları arasında bulunan Turbobella, Ceriotti, Dyson gibi fön çekmek için kullanılacak kaliteli profesyonel makinaların yanında sadece saç kurutma amacıyla kullanabileceğiniz basit saç kurutma makineleri de bulunmakta. Bu sorunun yanıtına göre makalenin kalanını okuyabilirsiniz.

Şimdi aşağıdaki 2 seçenekten, size uygun linke tıklayarak makaleye sizi ilgilendiren bölümden devam edebilirsiniz. Çünkü en iyi iyi fön makinesi ihtiyacınızı doğru karşılayan fön makinesidir.

en iyi saç kurutma makinesi

Saç Kurutma Makinesi

Saç kurutma makineleri, bir elektrik motoruna bağlı pervanenin bir rezistans yardımı ile ısıtılan havayı üflemesiyle çalışan makinelerdir. Bu makineler saç kurutmak için imal edilirler. Rezistans ve motor yapıları sadece saç kurutmaya yetecek güçte tasarlanır. Piyasada 600 watt ile 1400 watt arasında değişen pek çok saç kurutma makinesi bulunmaktadır. Genelde elektrikli ev aletleri üreticileri tarafından üretilirler. Bu makineler en iyi fön makinesi listesinde bulunmaz, çünkü amaçları uygun fiyatla saç kurutmaktır.

Hangi saç kurutma makinesini seçmeliyim?

Piyasada çok çeşitli markalar altında satılan değişik boy ve fiyatta yüzlerce farklı saç kurutma makinesi bulunmaktadır. Bu en iyi fön makinesi markaları avrupadan ithal edilirken saç kurutma makinelerinin çoğu ise Çin`den ithal edilmektedir. Saç kurutma makinesi seçerken dikkat edilmesi gereken 3 önemli konu bulunmaktadır:

fön makinesi fiyatları

Saç Kurutma Makinesi Fiyatları Ne Düzeyde ?

Saç kurutma makinesi seçerken elbette tüketicilerin çoğunu ilk ilgilendiren konu fiyatıdır. Piyasada çok farklı fiyat marjında olan makinelerin arasında tüketicilerin kafası karışabiliyor. En iyi fön makinesi markalarının aksine saç kurutma makineleri oldukça basit makinelerdir ve tüm markaların parça başı üretim maliyetleri hemen hemen aynıdır. Bu kadar farklı fiyatların oluşması, pazarlama, reklam ve marka değerlerinin farkına bağlıdır. Oysa büyük fiyat farkları oluşabilmesine rağmen bütün basit saç kurutma makineleri sıcak hava üfleyerek saç kuruturlar. Makalenin yayına hazırlandığı günde piyasada 500TL ile 600 TL arasında değişen fiyat aralıklarında saç kurutma makineleri satılmaktaydı.

saç kurutma makinesi fiyat

Saç Kurutma Makinesi Satış Sonrası Destek

Saç kurutma makinesi alınırken dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise satış sonrası destektir. Saç kurutma makinelerinin kullanım ömrü, kullanım şartlarına dikkat edildiği takdirde 5 senenin üzerindedir. Ama elbette bu dönemden önce arıza yapan ürünlerin teknik servis desteği de önemlidir. Aldığınız makinenin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı onaylı garanti belgesi olduğunu kontrol etmeniz çok önemlidir.

Ancak bazı markalar bu teknik servis desteği ve marka gücü konusunu suistimal etmektedirler. Mesela çok tanınmamış bir markaya ait saç kurutma makinesi piyasada 500 TL fiyatla satılırken, tanınmış meşhur bir markanın aynı güç ve özelliklerdeki saç kuruma makinesi 800 TL fiyatla satılmaktadır. Özellikle bazı markalar, fritöz, ütü, elektrik süpürgesi satarak elde ettikleri marka değerleriyle saç kurutma makinesi pazarından pay kapmaya uğraşmakta ve aslında saç kurutma makinesi olan ürünlerini profesyonel fön makinesi gibi satmaya uğraşmaktadırlar. Aradaki fiyat farkı 3-4 kat olunca satış sonrası desteğin de hiç bir önemi kalmamaktadır. 300 TL`ye aldığınız saç kurutma makinesi de sıcak hava üfleyerek 800 TL değerindeki makine gibi saçınızı kurutacaktır.

Üstelik 500 TL`ye aldığınız makine 1 sene sonra bozulsa bile siz her sene yeni makine aldığınızda bile aslında daha karlısınız.

Eğer yazımızın 2. kısmında detaylı açıklayacağımız gibi en iyi fön makinesi ihtiyacınız yoksa en ucuz saç kurutma makinesini kullanmak ile çok kaliteli bir saç kurutma makinesini kullanmak arasındaki tek fark fiyat farkıdır. Biz size ucuz saç kurutma makinelerini kullanmanızı öneririz. Aynı işi yapacak bir saç kurutucu için 3-4 kat fazla fiyat ödemenin çok mantıklı bir yanı bulunmamakta. 500-600 TL`ye alacağınız Sinbo, Premier, CVS gibi saç kurutma makineleri de saçlarınız zor kuruyan yapıya sahip değilse saçınızı kurutma işlemini görürler. Sadece saç kurutma amacıyla alacağınız makineler için fazla reklam yayınlayan markalara yüksek fiyatlar ödemek çok mantıklı bir tercih olmayacaktır.

en iyi saç kurutma makinesi

Saç Kurutma Makinesi ve Ergonomi

Ergonomi yani ürünün şekil faydası ise saç kurutma makinesi seçiminde önemi büyük olan bir konudur. Saç kurutma makinesinin boyutu, ağırlığı, tuşlarının pozisyonu ve kablo uzunluğu gibi konular kullanım esnasında çok önemlidir. Piyasada profesyonel fön makinesi şeklinde tasarlanmış ve bu şekilde pazarlanan bir çok makine vardır. Bu makineler saçlarınıza şekil vermezler ama profesyonel bir fön makinesi gibi ağır ve büyüktürler. Oysa makineyi sıklıkla bayanlar ve çocuklar kullanacaksa makinenin ağırlığı ve boyutu oldukça önemlidir.

Tuşların türü ve pozisyonu da oldukça önemlidir. Tuşların sapın ön bölümünde olması parmakların tuşlara ulaşımı konusunda kolaylık sağlar. Bazı makinelerde tuşlar sapın yan tarafında konumlandırıldığı için cihazı açıp kapama işlemi tek elle yapılamaz hale gelmektedir. Ayrıca tuşların basmalı olması kolaylık sağlarken, bazı makinelerdeki kaydırmalı tuşlar cihazın tek elle çalıştırılıp durdurulabilmesini zorlaştırır.

Kordon uzunluğu da diğer önemli bir konudur. En az 1,5 metre uzunluğunda kablosu olan cihazlar seçilmelidir. İdeal uzunluk 2 metredir. Kısa kablolu cihazlar prizin uzak olduğu pozisyonlarda hareket kısıtlığı yaratmaktadır.

fon-makinesi-tavsiye

En iyi fön makinesi

Profesyonel fön makineleri çok gelişmiş en iyi fön makinesi dir. Bu makineler sadece saç kurutma amacıyla tasarlanmaz. En iyi fön makineleri yüksek ısıya sahip basınçlı hava üfleyerek saça şekil verme prensibinde göre tasarlanır. Bu nedenle bu profesyonel makinelerin oldukça güçlü rezistansları ve motorları vardır. Profesyonel fön makineleri kuaförlere yönelik tasarlanırlar.

Fön makinelerinde, saç kurutma makinelerinde olduğu gibi sıcak hava koruması bulunmaz. Saç kurutma makinelerinde rezistans belli bir ısıya ulaştığında, motoru korumak ve motor ömrünü uzatmak için termostat, rezistansı otomatik olarak kapatır ve makine soğuk üflemeye geçer. Bu nedenle saç kurutma makinelerinde fön çekmek mümkün değildir. Oysa en iyi fön makinesi markaları kesintisiz olarak yüksek basınçta ve yüksek ısıda hava üfleyen ürünler üretirler.

En İyi Fön Makinesi Hangisi?

Fön Makinesi Markaları

Fön makinesi marka önerileriniz nelerdir sorusuyla sık karşılaşıyoruz. En iyi fön makinesi markalarından sıradan tüketicilerin genelde haberleri yoktur. Bayanlar çok iyi bilirler ki kuaförlerde kullanılan fön makinesi markalarının isimleri sıradan tüketiciler arasında duyulmamıştır. Philips, Braun, Tefal, Fakir, Rowenta gibi elektrikli ev aletleri üreticilerinin saç kurutma makinelerini kuaförlerde göremezsiniz. Zaman zaman pazarlama stratejileri gereği bu makineler isminde salon, professional, pro kelimeleri geçen modeller piyasaya sürmektedirler. Oysa bu markalar sadece saç kurutma amacıyla hazırlanmış, profesyonel ısıda olmayan fön makineleri üretirler.

En iyi fön makinesi markalarının çoğu ithaldir. Turbobella gibi Türkiye`de üretilen ve Avrupa`ya ihraç edilen nadir markalar da mevcuttur. Turbobella, Dyson, Ceriotti, Parlux, Elchim gibi fön makineleri tam profesyonel en iyi fön makineleridir. Profesyonel fön makineleri genelde kuaförlere satış yapan toptancılarda satılırlar. Eğer siz çevrenizde kuaför malzemeleri toptancılarına erişemiyorsanız internette de arama yapabilirsiniz.

Fön Makinesi Fiyatları Ne Düzeyde ?

Fön makinesi fiyatları bir çok tüketicinin kafasını karıştırmaktadır. Piyasadaki fön makinelerini fiyatlarına göre gruplayarak size detaylı olarak açıklamaya çalışacağız.

 • Fiyatı 600 TL`den ucuz saç kurutma makineleri:Bu makineler ucuz saç kurutma makineleridir ve bu makineler ile fön çekilemez. Genelde 1600 Watt`tan düşük güce sahiptir. Teknik olarak aralarında büyük farklar yoktur. Malzeme kalitesine, ergonomisine ve satış sonrası teknik servis hizmetine göre tercih yapılabilir.
 • Fiyatı 600 TL – 900 TL arasındaki Çin malı saç kurutma makineleri: Bu makineler uzak durulması gereken makine grubundandır. Bu makinelerin bazılarının markalarında müşteriye profesyonel izlenimi vermek için POWER, HAIR, PROFESSIONAL, SALON gibi terimler geçebilir. Bu makineler ile fön çekilemez ya da saçı aşırı yıpratarak fön çekilebilir. Bu makineler profesyonel fön makineleri taklit edilerek Çin`de üretilen ama aslında saç kurutma makinesi olan makinelerdir. Bu Çin malı fön makinelerinin kutularında, 4000-5000 gibi göz boyayan model numaraları vardır. Oysa şu anda piyasadaki en güçlü fön makinesi 2700 Watt gücüyle Turbobella`dır. Bunun üzerindeki 3000-4000-5000 gibi rakamlar bir pazarlama oyunudur. Bu makineler 1400-1800 watt gücündedir. Bu makinelerin kağıt üzerinde garanti belgeleri bulunmasına rağmen teknik servis ve yedek parça desteği bulunmaz.
 • Fiyatı 600 TL – 3000 TL arasındaki elektrikli ev aletleri markalarının makineleri: Fritöz, elektrik süpürgesi, ütü imal eden çeşitli markalar, marka güçlerini kullanarak güzellik piyasasından da para kazanmayı hedeflemektedirler. Bu markalar saçlarını yakan kadınlara tazminat ödememek amacıyla makinelerini yüksek ısılı üretmezler. Düşük ısılı tasarlanan bu makineler ile fön çekilemez. Bir çok kadın yüksek fiyatlı, düşük performanslı bu fön makinelerinden sipariş etmesine rağmen fön çekemediğinde suçu kendinde arar. Çünkü bu makineler, gösterişli kutularda gelir, 2000 veya 2200 watt olduğu iddia edilir ve profesyonel imaj vermek için “pro, salon, professional” gibi terimlerle satılır ve kadınlar bu makinelere kolayca aldanabilirler..
 • Fiyatı 1000 TL üzerindeki Profesyonel Fön Makineleri: Tam profesyonel fön makineleri, saçlarına şekil vermek ve fön çekmek isteyenlerin ihtiyaç duyduğu en iyi fön makinesi grubudur. Profesyonel Fön Makinelerinde İtalyan ürünlerin piyasaya hakim olduğu söylenebilir. Ceriotti, Elchim, Parlux gibi Avrupa`dan ithal bu ürünlerin yanında Avrupa’ya ihraç edilen Turbobella gibi nadir Türk markaları da bulunmaktadır. Profesyonel fön makineleri genelde kuaför malzemeleri toptancılarında bulunurlar. 2200-2700 watt arasında bir güce sahiptir. En iyi fön makinesi fiyatları 1000 TL`nin üzerindedir. Özellikle dolar ve euro`daki son kur değişikliğinden sonra ithal kuaför fön makinesi fiyatları 4000-4500 TL`nin üzerine çıkmıştır.
  Amerika’dan ithal Dyson Supersonic’in fiyatı 13000 lirayı bulurken Türkiye’de üretilen 2700 watt gücündeki Turbobella’nın fiyatı, yerli üretim olması nedeniyle 1000 lira civarındadır.  Profesyonel fön makinelerinin fön başlığı, pervanesi özel olarak tasarlanmıştır. Motor güçleri ve rezistans yapıları üst düzeydir. Yüksek ısıda yüksek basınçta havayı sürekli olarak üfleyecek şekilde tasarlanırlar. Unutmayın yüksek ısılı makineler fön süresini kısaltarak saçta daha az mekanik yıpranma oluştururlar. Daha güçlü fön makinesi saçı daha az yıpratır.

Sizlere Fön Makinesi Tavsiyelerimiz

Detaylı olarak fön makinesi ve saç kurutma makinesi arasındaki farkı ve ürün seçiminde izlenmesi gereken yolları anlattıktan sonra özetle marka tavsiyelerine geçebiliriz. Piyasadaki pek çok markanın ürünlerini karşılaştırdıktan sonra tavsiye edilen ürünler (fiyatlar makale yayına hazırlanırken kontrol edilmiştir ve fikir vermesi amacını taşır):

 • Eğer sadece saç kurutma amacıyla bir makineye ihtiyacınız varsa, aynı özellikteki makinelere fazla fiyat ödemek çok da mantıklı bir tutum olamaz:
  • 325TL – Sinbo shd-7093
  • 399 TL – Premier phd-7007
  • 465 TL – Sunny powrx
 • Tam profesyonel fön makinelerinde 1. sıradaki tavsiyemiz bir Türk markası olan Turbobella. Turbobella hem 2700 wattlık gücüyle rakiplerine açık ara fark atıyor hem de dolar ve euro`nun yükselmesinden sonra rakiplerine oranla büyük bir fiyat avantajı sunuyor. Üstelik yerli üretim olması nedeniyle yedek parça ve teknik servis avantajı da Turbobella`yı listemizde en iyi fön makinesi yapıyor. Ama yine de Avrupa malından şaşmam benim için fiyat hiç önemli değil diyenlere de Elchim ve Ceriotti gibi iki italyan devini önerebiliriz. 2200 wattlık motorlarıyla ve İtalyan işçiliğiyle göz dolduran bu fön makinelerini kur değişikliği ile yükselen fiyatlarına rağmen sizlere önerebiliz.
  Saptan motorlu tamamen farklı bir mühendisliğe sahip Amerikan fön makinesi Dyson Supersonic’in fiyatı ise 9000 liralar civarında.
  • 999 TL – TURBOBELLA ion9000
  • 4400 TL – CERİOTTİ dj4200
  • 4900 TL – ELCHIM 3200
  • 15000 TL – Dyson Supersonic

ÖZET

 • Sadece saç kurutacaksak 500-600 TL arası bir saç kurutma makinesi almalıyız
 • Fön çekmek istiyorsak en iyi fön makinesi ni aramamız gerekiyor ve bu durumda doğru tercih kuaför toptancılarında satılan profesyonel fön makineleridir. (önerilen profesyonel fön makinesi markaları TURBOBELLA, ELCHIM, CERIOTTI, PARLUX, DYSON)
 • Çin malı profesyonel iddiasıyla satılan fön makinelerinin, 600 TL altı saç kurutma makinelerinden tek farkı daha pahalı olmalarıdır.
 • Fritöz, ütü üreten markaların saç kurutma makineleri ile fön çekemezsiniz.
 • Makinenin boyutu, ağırlığı, tuşların türü ve konumu ve kablo uzunluğu en iyi fön makinesi satın alırken dikkat edilmesi gereken kriterlerdir..
 • Euro ve dolardaki kur artışı nedeniyle ve salgın döneminde bakır ve plastik fiyatlarının yükselmesi ile tam profesyonel fön makinelerinin fiyatları çok artmıştır.
 • Profesyonel saç kurutma makineleri kuaför malzemeleri toptancılarında satılır.

Fön Makinesi Saça Zarar Verir mi?

Eğer sık sık fön çekme işlemi yapıyorsanız elbette fön çekmek tüm ısı işlemler gibi saça zarar verir. Fön makinesinin ısısını ayarlamak mümkündür. Isı kademesini düşük tutarak ya da fön makinesini saç ayaklaştırıp uzaklaştırarak saça zarar vermeden kurutma yapabilirsiniz. Ama fön çekmek için saça yüksek ısı uygulayarak şekillendirme yapmak gerekir. Yüksek ısı saç üzerindeki keratin tabakasına zarar verir ve saçın kurumasına neden olur. Eğer sık sık fön çekiyorsanız saçınıza keratin ve argan bazlı bir bakım uygulamanız lazım. Mesela Ceragan Argan&Keratin serumu gibi hem argan yağı hem de keratin takviyesi yapılarak saça bakım uygulanabilir. Saça nemi ve kaybettiği keratin yeniden kazandırılır.

Evde Kendine Kendine Nasıl Fön Çekilir ?

Tulyum.com olarak özenle hazırladığımız ve sizlerin de merak ettiği “en iyi fön makinesi hangisidir ?” , “profesyonel fön makinesi alırken nelere dikkat etmeliyiz ?” , “kuaför fön makinesi satın alırken dikkat edilmesi gerekenler” gibi sorulara yanıt aradığımız bu yazıyı umarız beğenmişsizindir. Sizler de konu hakkındaki düşüncelerinizi yorum olarak aşağıdaki bölümden bizlerle ve diğer ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Sayfalar

Tulyum.com 12 yaşında... 12 senedir güzellik, sağlık ve kadınları ilgilendiren her türlü haber ile yayın hayatımıza devam ediyoruz. Siz de gönüllü TULYUM yazarı olmak istiyorsanız lütfen iletişim forumunu kullanarak bize ulaşın.

Copyright © 2012-2024 Her Hakkı Saklıdır...
Tulyum.com; uzun yıllar kadın haber sitesi tecrübesi ile faaliyet göstermektedir. Özellikle kuaför fön makinesi, en iyi fön makinesi, profesyonel saç kurutma makinesi gibi konularda sektörün en önemli sitelerinden birisidir.

Başa Dön