Daha Sağlıklı Bir Cilt için Yapılması Gerekenler 2
GÜZELLİK

Daha Sağlıklı Bir Cilt için Yapılması Gerekenler

Her insan cildinin güzel görünmesini ve yüzünde kırışıklıklarının olmamasını ister. Cilt güzelliğinin istenilen düzeyde olması için ise en kritik nokta ise yeterli ve dengeli beslenmedir. Bunun yanında bazı ipuçlarını da takip ederek güzelliğinize güzellik katabilirsiniz. Yazımızın devamında bulunan ipuçlarını günlük yaşamınızda gerçekleştirerek cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. Şimdi birlikte bu ipuçlarını inceleyelim.

Ölü Hücreleri Fırçalayarak Cildinizden Uzaklaştırın

Sabahları kalktığınızda yüzünüzü yıkamadan veya duş almadan önce bir fırça yardımıyla yüzünüzü fırçalayabilirsiniz. Tabi kullanacağınız fırçanın telleri yumuşak olmalı ve yüzünüzü çizmemelidir. Bu bakımdan diş fırçaları oldukça kullanışlıdır. Fırçalamanın ardından cildinizin üzerinde ölü hücreler birikir. Bu birikim sonucunda yüzünüzü su ve yardımcı bir bakım ürünü ile temizleyerek kendi kendinize peeling yapmış olursunuz. Fırçalama sadece ölü hücreleri ortaya çıkarmakla kalmaz aynı zamanda yüzünüzdeki kan dolaşımını da artırır. Kan dolaşımının artması sonucunda ise yüzünüz daha fazla beslenerek güzelliğini korur. Oldukça etkili olan bu yöntem kırışıklık oluşumunu ertelemekte ve cildinizin her daim genç kalmasını sağlamaktadır.

beslenme ve cilt sağlığı

Sindirim Sisteminizi Düzene Sokun

Cilt sağlığınız ve güzelliğiniz beslenmenizle oldukça ilişkilidir. Vücudunuza giren herhangi bir bakteri derinizde enfeksiyon oluşturabilir ve cilt sağlığınızı tehlikeye atabilir. Sağlıklı beslenme ise sindirim sisteminizle ilişkilidir. Sindirim sisteminiz dengeli beslendiğiniz süreler içerisinde oldukça sistematik çalışmaktadır. Fakat olağan dışı bir durumda sindirim sisteminizde oluşabilecek sorunlar sağlığınıza ve dolayısıyla da cildinize etki etmektedir. Eğer bir diyet listeniz yoksa kısa süre içerisinde bir liste sahibi olmalısınız. Ancak bu listeyi hazırlarken yemeniz gerekenler yerine yemenizin yasak olduğu besinleri yazarsanız daha çok yol kat edersiniz. Oluşturacak olduğunuz liste ile hem sağlığınıza olumlu etki etmiş olursunuz hem de cildinizin güzelliğini kaybetmesine engel teşkil edersiniz. Sonuç olarak da dengeli beslenmeniz, sağlıklı bir sindirime yol açarken bunun neticesinde de sağlıklı bir cilde sahip olmuş olursunuz.

Su İçmeye ve Lif Tüketmeye Dikkat Edin

Sağlıklı bir insanın gün içerisinde tüketmesi gereken su miktarı aşağı yukarı bellidir. Bunun dışında insanların lifli yiyeceklerle beslenmesinin gerektiğini de hemen hepimiz duymuşuzdur. Kilo almak isteyen insanlardan kilo vermek isteyen insanlara kadar herkes lifli besinler tüketmelidir. Bunun en temel nedeni ise lifin vücut yapısına inanılmaz derecede katkıda bulunmasıdır. Dolayısıyla vücut yapımız ve cildimiz için lifli besinler oldukça kritik önem taşımaktadır. Öte yandan su tüketimi vücudun yenilenmesine vesile olmaktadır. Günlük tüketmemiz gereken su miktarının altında seyrettiğimizde vücut içerisinde yeteri kadar yenileme olmaz ve gereksinim sürekli devam eder. İhtiyaca yönelik su tüketimi sonucunda ise hücreler yenilenir, ölü hücreler ciltten atılır ve cilt sağlıklı bir yapıya sahip olur. Güzelliğinizi kaybetmek istemiyorsanız, özellikle günlük ortalama 2 ile 2,5 litre arasında su tüketin ve lifli gıdalarla beslenin. Günlük lif ihtiyacınızı ise aşağıda belirtilen maddeler ışığında sağlayabilirsiniz.

  • Günlük bir adet elma yemeyi ihmal etmeyin.
  • Rafine ürünler yerine daha taze ürünleri tercih edin.
  • Kavrulmuş karnabahar tüketin.
  • Kurutulmuş meyveler, kabuklu yemişler ve lifli aperatifleri tüketin.
  • Kuru baklagillerin tüketimini unutmayın.
  • Tercihe göre yulaf ezmesi kullanın.

 

 Yavaş Kan Dolaşımınızı Hızlandırın

İnsanların ciltleri stresten çok fazla etkilenir. Stresli durumlarda kısa süre içerisinde tepki veren cilt, sivilce ve siyah nokta oluşumuna oldukça açıktır. Bu nedenle sınavlara hazırlanan gençlerde ve stresli bir işe sahip olan kişilerde sivilce ve siyah nokta problemlerine sıkça rastlanmaktadır. Eğer hayatınızın monoton bir şekilde devam ettiğini düşünüyorsanız yapacağınız bir değişimle birlikte cilt sağlığınızı ve aynı zamanda ruh sağlığınızı kökten değiştirebilirsiniz. Hareketli bir yaşama kendinizi adapte ederek kan dolaşımınızı hızlandırabilir, vücut sağlığınızı daha yükseklere çıkarabilirsiniz. Bunun sonucunda ise cilt problemlerinizin çözümüne yönelik oldukça sağlam adımlar atmış olursunuz.

Yaşlanma ve Kırışıklık Karşıtı bakım Ürünleri Kullanın

Cildinizin bakımı için kullanacağınız yan ürünler oldukça önemlidir. Yaşlanma gibi bir durumun önüne geçilemeyeceği çok açıktır fakat cilt tipinize göre belirleyeceğiniz krem ve losyonların yaşlanma karşıtı özellikte olmasına dikkat edin. Yaşlanma karşıtı kremler ile birlikte 10 yaşa kadar genç görünüme sahip olabilirsiniz. Bu şekilde kırışıklıkların ve yaşlanma belirtilerinin önüne geçmek adına bir adım atmış olursunuz.

Şeker ve Şekerli Ürünlerden Kaçının

Yıllardır ‘üç beyazdan uzak durun’ şeklinde sıkça duyduğumuz bir söylem vardır. Bu söylem içerisinde bulunan üç beyazdan birisi de şekerdir. Günlük kullanımımızda çayımıza, kahvemize ve diğer birçok besinimize ilave ettiğimiz şeker adeta bizim adımıza bir düşmandır. Kullanım sıklığını azaltarak ve sonucunda tamamen kullanımını sonlandırarak şekerden uzaklaşabilirsiniz. Şekerin fazla kullanımı sonucunda ciltte erken yaşlanma meydana gelmektedir. Vücuda giren şeker, protein moleküllerine zarar vererek vücut yenilenmesini yavaşlatır. Sonrasında ise ciltte bulunan ölü hücreler yerine taze hücrelerin gelmesi gecikir. Bütün bunların gerçekleşmesi de daha yaşlı görünmeye ve kırışıklıklarla dolu bir yüze sebep olur. Bu noktada verilebilecek en önemli tavsiye, günlük kullanımda şekerin azaltılması ve bunun yerine bazı tatlandırıcıların tercih edilmesidir.

Kaliteli Yağ Tüketin

Vücuda alacağınız yağlar hücre zarlarının yapısında kullanılmaktadır ve oldukça gereklidir. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken kritik bir durum söz konusudur. Tükettiğiniz yağların kalitesi vücudunuzun kalitesi de doğru orantılı bir şekilde etki etmektedir. Kaliteli yağ tüketimi sonucunda daha güçlü hücrelere sahip olurken kullandığınız yağın kalitesiz olması durumunda vücudunuza yarardan çok zararı vardır. Yağ alımına dikkat etmek ve kaliteli yağ tüketiminde bulunmak isteyen kişiler özellikle keten tohumu, balık çeşitleri ve ceviz yağı tüketmelidir.

Cilt Parlatıcıları Kullanın

Her ne kadar sağlıklı ve düzenli beslenseniz de bazı durumlarda olumsuzluklarla karşılaşabilirsiniz. Stresli bir anınızda, üzüntülü zamanlarınızda ve beklenmedik durumlarda cildiniz beklentinizi karşılamayabilir. Cilt bakım ürünleri ise bu zamanlar için oldukça sık tercih edilmektedir. Cilt parlatıcılarını doğru kullandığınız zaman yüzünüzün şeklini dahi değiştirebilirsiniz. Doğru kullanımı ile birlikte daha genç görünüme sahip olabileceğiniz gibi burnunuzu küçültme, elmacık kemiklerinizi ortaya çıkarma ve yanaklarınızı inceltme vb. uygulamaları da bu ürünlerle gerçekleştirebilirsiniz. Sık kullanımı tavsiye edilmediği için bu ürünlere acil durumlarda başvurmanız en doğru seçim olacaktır.

 

Daha Sağlıklı Bir Cilt için Yapılması Gerekenler
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Sayfalar

Tulyum.com 12 yaşında... 12 senedir güzellik, sağlık ve kadınları ilgilendiren her türlü haber ile yayın hayatımıza devam ediyoruz. Siz de gönüllü TULYUM yazarı olmak istiyorsanız lütfen iletişim forumunu kullanarak bize ulaşın.

Copyright © 2012-2024 Her Hakkı Saklıdır...
Tulyum.com; uzun yıllar kadın haber sitesi tecrübesi ile faaliyet göstermektedir. Özellikle kuaför fön makinesi, en iyi fön makinesi, profesyonel saç kurutma makinesi gibi konularda sektörün en önemli sitelerinden birisidir.

Başa Dön