Hindi Tarifi Yılbaşında Hindi Nasıl Pişirilir ?

2015 YILBAŞI İÇİN FIRINDA HİNDİ TARİFİ

hindi nasil hazırlanır?

HİNDİ PİŞİRMEDEN ÖNCE PÜF NOKTALARI HATIRLAYALIM SONRA TARİFLERE GEÇELİM

Hindi pişirmek zor mudur?

Sanılanın aksine hindi eti tüm dünyada bolca tüketilen bir et çeşitidir ve çok fazla pişirme yöntemine sahiptir. Hindi pişirmek zor değildir aksine kolaydır.

Pişirilmiş hindi uzun süre bekletilebilir mi?

Hindiyi de diğer etler gibi buzdolabı dışında uzun süre bekletmeyiniz. Hindi pişirildikten sonra oda sıcaklığına gelince buzdolabına konularak saklanmalıdır ve yeniden hazırlanacağı zaman iç ısısı 70 derece olana kadar ısıtılmalıdır.

hindi tarifleri

Hindi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Eğer hayvan seçme konusunda tecrübeleriniz yoksa en iyi tercih bilindik markaların hindilerini tercih etmek olacaktır. Zaman zaman bu işin uzmanları bile gözle kontrolde hayvanlardaki sorunları tespit edemeyebilirler. Tanınmış firmalar tarafından kontrol altında üretilen ve hazırlanan hindileri tercih etmelisniz.

Pişirme esnasında nelere dikkat edilmelidir?

Yağlı bir hayvan olan hindiye pişirilirken yağ ilave edilmemesi uygun olur. Eğer yağ eklemek gerekliyse sıvı yağ kullanmanız daha sağlıklı olacakır. Hindiyi bir anda çok yüksek sıcaklıktaki ızgaraya koymak ya da aleve çok yaklaştırmak tüm etlerde olacağı gibi kanserojen madde üretilmesine sebep olabilir. Hindiyi alevden ve ısı kaynağından en az 15 cm uzakta duracak şekilde ayarlayınız.

Hindi hangi sıcaklıkta pişirilmelidir?

160 derece ve biraz üzeri hindi pişirmek için ideal sıcaklıktır. Eğer bir pişirme torbası ya da folyo içindeyse ısıyı 170-180 dereceye çıkartabilirsiniz.

resimli hindi tarifi

Bütün hindi pişirme süresi ne kadardır?

Elbette bütün hindi pişirme süresi hindinin ağırlığına ve pişirme sıcaklığına göre belirlenir. 160 derece ısı için:

Hindinin ağırlığı-> Pişme süresi

3,5–5,5 kg -> 2 saat 45 dakika–3 saat

5,5–6,5 -> 3 saat- 3 saat 45 dakika

6,5–8 kg -> 3 saat 45 dakika–4 saat 15 dakika

8–9 kg -> 4 saat 15 dakika–4,5 saat

9–11 kg -> 4,5–5 saat

not: doldurulmuş hindi için 30-45 dakika ek süre gerekebilir.

Hindi nasıl bir kapta pişirilir?

Hindi kaba konduğunda kenarlarda 6-7 cm boş alan kalıyorsa bu kap hindi pişirmek için idealdir.

Hindi tereyağı ile yağlanmalı mıdır?

Hindinin üzerindeki o iştah açıcı kızarmış rengin oluşması için hindi tereyağı ile yağlanmalıdır. Ancak çok sık yağlanması fırının ısısının kaybolmasına ve hindinin daha uzun sürede pişmesine neden olacaktır. Özellikle pişirmenin son bir saatinde daha seyrek yağlanması gereklidir.

hindi nasıl hazırlanr

Hindi pişirilmeden önce terbiye edilmeli midir?

Burası hindi pişirmeyi kolaylaştıran en pif noktadır. Hindi eti pişirilmeden önce 24 saat boyunca baharatlı, zeytinyağı, limon suyu ve sirke karışımı içinde buzdolabında bekletilmelidir. Bu karışım baharatın tadının hindi etinin içine işlemesini sağlayacak sirke ve limon suyu ise hindi etine rosto dilim kesilebilmesini sağlayacak diriliği verecektir. Ancak karışım iyi ayarlanmalıdır fazla asidik (limon -sirke) bir karışım hindi etinin çok diri pütürlü hale getirebilir.

HİNDİ NASIL YAPILIR ?

10 Kişilik

Hindi Tarifi

1 tane hindi (ortalam 5 ila 5,5 kg)
1 tane portakal
1 çorba kaşığı ince doğranmış biberiye
Bir buçuk çorba kaşığı kişniş tohumu
1 tatlı kaşığı kimyon tohumu
5 sap yapraklı maydanoz
Bir orta boy soğanın çeyreği
3 çorba kaşığı zeytinyağı
1 adet soğan (iri doğranmış)
2 sap kereviz (ince kıyılmış)
1 çay kaşığı pul kırmızıbiber
1 çay kaşığı tarçın
1 çorba kaşığı bal
Tuz, karabiber (istenilen miktarda)
100 gr tereyağı
1 adet küçük boy küp küp doğranmış elma
100 gr kayısı (kuru, 4’e kesilmiş)
50 gr şoklanmış vişne
3 çorba kaşığı iri doğranmış maydanoz
60 gr iri iri dövülen fındık ve ceviz
40 gr badem (soyulmuş, hafif kavrulmuş, iri dövülmüş)
5 dilim tost ekmeği (kenarları alınmış, küçük küp doğranmış)


HİNDİ NASIL PİŞİRİLİR ?

1 tane portakalı kabuğuyla beraber rendeleyiniz. Biberiyeyi katıp, harmanlayın. 1 çorba kaşığı kişniş tohumu, kimyon tohumu, pul kırmızıbiber, tarçın, bal, tuz ve karabiberi havanda iyice ezin. Biberiyeli portakal, tereyağının yarısı ve ezilmiş baharat karışımını krema kıvamına gelinceya kadar iyice karıştırın.

Hindiyi, göğüs kısmı yukarıya gelecek şekilde fırın tepsisine yerleştirin. Her tarafına, özellikle göğüs ve but kısımlarına tereyağlı karışımı iyice sürün.
Maydanoz yaprakları ve çeyrek soğanı hindinin göğüs boşluğuna yerleştirin.
Kalan kişniş tohumunu hafifçe dövün. Kalan tereyağı ve zeytinyağını ısıtın. Soğan ve kerevizleri katıp, karıştırarak orta ateşte 5 dak. soteleyin. Karıştırmaya devam ederek elmayı ekleyin ve 5 dak. daha pişirin. Dövdüğünüz kişniş tohumunu ilave edip, 1-2 dak. daha karıştırarak pişirin. Kalan tüm malzemeleri katın ve iyice harmanlayın.
Elmalı karışımın yarısını hindinin göğüs boşluğuna çok sıkı olmayacak şekilde doldurun. Hindinin bacaklarını yukarıda çarpraz olacak şekilde sıkıca bağlayın.
Hindiyle birlikte verilen pişirme termometresini, kullanma talimatında olduğu gibi hindinin göğüs etine yerleştirin.
Pişirme torbasına çok az un koyup, torbanın her tarafını unlayın ve fazla unları silkeleyin. Hindiyi pişirme torbasına yerleştirin. Torbanın ağzını yanmaz tel ile sıkıca bağlayıp, üzerine toplu iğne ile birkaç delik açın.
Önceden ısıtılmış 190 °C fırında 1 saat 40 dak. pişirdikten sonra pişirme termometresinin hareketini takip edin. Hindiyi fırından çıkardıktan sonra yaklaşık 10-15 dak. dinlendirin.
Hindinin servis edilmesinden 10 dak. önce kalan elmalı karışımı, bir çorba kaşığı ısıtılmış tereyağında ve orta ateşte karıştırarak, elmalar yumuşayıncaya kadar yaklaşık 5 dak. pişirin. Hindi ile beraber servis yapın.

2012 HİNDİ TARİFİ

10 Kişilik

1 adet 5-5,5kg hindi
1 adet portakal
1 çorba kaşığı biberiye (ince kıyılmış)
1,5 çorba kaşığı kişniş tohumu
1 tatlı kaşığı kimyon tohumu
1 çay kaşığı pul kırmızıbiber
1 çay kaşığı tarçın
1 çorba kaşığı bal
Tuz, karabiber (arzu edilen miktarda)
100 gr tereyağı (oda sıcaklığında)
5 sap maydanoz (yapraklanmış)
¼ adet orta boy soğan
3 çorba kaşığı zeytinyağı
1 adet soğan (iri doğranmış)
2 sap kereviz (ince kıyılmış)
1 adet küçük boy elma (küçük küp doğranmış)
100 gr kayısı (kuru, 4’e kesilmiş)
50 gr vişne (şoklu, süzülmüş)
3 çorba kaşığı maydanoz (iri doğranmış)
60 gr fındık ve ceviz (iri dövülmüş)
40 gr badem (soyulmuş, hafif kavrulmuş, iri dövülmüş)
5 dilim tost ekmeği (kenarları alınmış, küçük küp doğranmış)

• Bir adet portakalı kabuğu ile beraber rendeleyin. Biberiyeyi katıp, harmanlayın. Bir çorba kaşığı kişniş tohumu, kimyon tohumu, pul kırmızıbiber, tarçın, bal, tuz ve karabiberi havanda iyice ezin. Biberiyeli portakal, tereyağının yarısı ve ezilmiş baharat karışımını krema kıvamına gelinceya kadar iyice karıştırın.

• Hindiyi, göğüs kısmı yukarıya gelecek şekilde fırın tepsisine yerleştirin. Her tarafına, özellikle göğüs ve but kısımlarına tereyağlı karışımı iyice sürün.

• Maydanoz yaprakları ve ¼ soğanı hindinin göğüs boşluğuna yerleştirin.

• Kalan kişniş tohumunu hafifçe dövün. Kalan tereyağı ve zeytinyağını ısıtın. Soğan ve kerevizleri katıp, karıştırarak orta ateşte 5 dak. soteleyin. Karıştırmaya devam ederek elmayı ekleyin ve 5 dak. daha pişirin. Dövdüğünüz kişniş tohumunu ilave edip, 1–2 dak. daha karıştırarak pişirin. Kalan tüm malzemeleri katın ve iyice harmanlayın.

• Elmalı karışımın yarısını hindinin göğüs boşluğuna çok sıkı olmayacak şekilde doldurun. Hindinin bacaklarını yukarıda çarpraz olacak şekilde sıkıca bağlayın.

• Hindi ile beraber verilen pişirme termometresini, kullanma talimatında olduğu gibi hindinin göğüs etine yerleştirin.

• Pişirme torbasına çok az un koyup, torbanın her tarafını unlayın ve fazla unları silkeleyin. Hindiyi pişirme torbasına yerleştirin. Torbanın ağzını yanmaz tel ile sıkıca bağlayıp, üzerine toplu iğne ile birkaç delik açın.

• Önceden ısıtılmış 190 °C fırında 1 saat 40 dak. pişirdikten sonra pişirme termometresinin hareketini takip edin. Hindiyi fırından çıkardıktan sonra yaklaşık 10–15 dak. dinlendirin.

• Hindinin servis edilmesinden 10 dak. önce kalan elmalı karışımı, bir çorba kaşığı ısıtılmış tereyağında ve orta ateşte karıştırarak, elmalar yumuşayıncaya kadar yaklaşık 5 dak. pişirin. Hindi ile beraber servis yapın.

YILDA BİR AŞK

8 Kişilik

1 adet Hindi
2 tatlı kaşığı tarçın
1 tatlı kaşığı kimyon
1 tatlı kaşığı kişniş
1 tatlı kaşığı toz zencefil
1 tatlı kaşığı karanfil (dövülmüş)
1/2 tatlı kaşığı tuz
1/2 tatlı kaşığı karabiber
25 gr tereyağı (yumuşatılmış)
4 çorba kaşığı bal
600 ml tavuk suyu (sıcak)
1 çorba kaşığı susam
50 gr badem (beyazlatılmış, ince doğranmış)
Taze otlar

1 Bütün baharatları karıştırın. Baharat karışımı ile hindinin içini ve dışını ovun.
2 Hindiyi yağlanmış derince bir fırın kabına yerleştirin, üzerine lokma lokma tereyağını koyun. Balı 150 ml tavuk suyunda eritin ve hindinin üzerine gezdirin. Hindiyi hava almayacak şekilde 2-3 kat alüminyum folyo ile sıkıca kapatın.
3 Önceden ısıtılmış 190 C derece fırında 1 saat 45 dak pişirin. Bu süre içinde bir kaç kez hindiyi fırından çıkarıp tepside biriken sudan üzerine sürün. Kurumaması için ara ara 150 ml tavuk suyunu daha hindinin üzerine gezdirerek ilave edin.
4 Susam ve bademleri sallayarak kısık ateşte 8-10 dak. kavurun.
5 Hindiyi fırından çıkarın, alüminyum folyoyu açın, üzerine fırın kabında biriken sudan sürün ve kızarıncaya kadar yaklaşık 30–35 dak. daha pişirin. Fırın kabında biriken suyu ayrı bir kaba süzün, suyun üzerinde biriken yağı alın ve üzerine kalan tavuk suyundan ilave ederek suyu 125 ml’ye tamamlayın. Badem ve susamları bu suya katıp hindinin üzerine gezdirin.
6 Hindiyi tekrar fırına koyun, 8–10 dak. daha pişirip servis tabağına alın ve sıcak tutun.
7 Kalan tavuk suyunu fırın kabında biriken suya katıp, kaynama noktasına getirin. Ateşi kısıp, 4–5 dak. kaynatın, başka bir kaba süzün ve kaynama noktasına getirip, tuz ve karabiber serpin. Hindiyi, hazırladığınız sos ve Yeniyıl Meltemi ile birlikte servis yapın.

YENİYIL MELTEMİ

8 Kişilik

50 gr tereyağı
700 gr mantar (4’e bölünmüş)
6 çorba kaşığı tatlı beyaz şarap veya 3 çorba kaşığı üzüm şırası
1 adet soğan (ince kıyılmış)
1 tatlı kaşığı taze kekik yaprağı
300 ml tavuk suyu
150 ml krema
450 gr kestane (haşlanmış, bütün)

1 Tereyağının yarısını eritip, mantarları yüksek ateşte ara ara sallayarak 6-8 dak. soteleyin. Şarabı ilave edip, azalıncaya kadar birkaç dak. daha pişirin. Mantarları delikli kaşık ile tavadan alıp, sıcak tutun.
2 Aynı tavada kalan tereyağını ısıtıp, soğan ve kekiği orta ateşte soğanlar yumuşayıncaya kadar yaklaşık 3 dak. soteleyin. Tavuk suyunu ilave edip, kısık ateşte 6 dak. kaynatın.
3 Mantarları ve kremayı katıp ısıtın. Kestaneleri ilave edip harmanlayın ve hindiyle beraber sıcak servis yapın.

ADAÇAYLI HİNDİ

6 – 8 Kişilik

1 Adet Hindi (3-4 Kg’lık)
100 Gr Bal
150 Ml Soya Sosu
600 Ml Piliç Suyu
45 Gr Tereyağı
1 Adet Soğan (İnce Kıyılmış)
1 Adet Kereviz Sapı (İnce Kıyılmış)
10 Adet Taze Adaçayı Yaprağı
(İnce Şerit Doğranmış)
160 Gr Taze Ekmek İçi (Ufalanmış)
1 Çorba Kaşığı Kuru Adaçayı Yaprağı (Ufalanmış)
4 Çorba Kaşığı Maydanoz (İnce Kıyılmış)
2 Adet Yumurta Beyazı (Hafif Çırpılmış)
2 Çorba Kaşığı Un
Tuz, Tane Karabiber
(Arzu Edilen Miktarda, Dövülmüş)

• Bal, soya sosu ve 100 ml piliç suyunu iyice çırpın. Hindinin içine dışına sürüp, iyice ovun. Üzerini alüminyum folyo ile kapatın ve en az 2 saat dinlendirin.

• Tereyağını ısıtıp, soğan ve kerevizleri katın. Orta ateşte ve karıştırarak, soğanlar yumuşayıncaya kadar, yaklaşık 3 dak. soteleyin. Soğanları geniş bir kaba alın. Taze adaçayı yaprağı, ekmek içi, kuru adaçayı, maydanoz, yumurta beyazı, tuz ve karabiberi katıp, iyice harmanlayın.

• Hazırladığınız harcı, hindinin göğüs kafesi boşluğuna çok sıkı olmayacak şekilde doldurun.

• Pişirme torbasına bir tatlı kaşığı un koyup, her tarafını unlayın ve fazla unları silkeleyin. Hindiyi pişirme torbasına yerleştirin. Torbanın ağzını yanmaz tel ile sıkıca bağlayıp, üzerine toplu iğne ile birkaç delik açın.

• Önceden ısıtılmış 190 °C fırında 1 saat 40 dak. pişirdikten sonra pişirme termometresinin hareketini takip edin. Hindiyi fırından çıkardıktan sonra yaklaşık 10-15 dak. dinlendirin.

• Hindiyi sos ve arzu ederseniz sotelenmiş sebze ile birlikte servis yapın.

Not : Servis sırasında üzerine sos gezdirmek isterseniz; pişirme torbası içinde biriken sudan 2 çorba kaşığı alıp, yağsız tavaya koyun. Karıştırarak unu ekleyip, yedirin. Kısık ateşte ve karıştırmaya devam ederek, un hafif kahverengi oluncaya kadar kavurun. Ateşten alın. Karıştırmaya ara vermeden ve yavaş yavaş kalan piliç suyunu akıtıp, yedirin. Orta ateşte ve karıştırarak sos hafif koyulaşıncaya kadar pişirin.

Yoruz Yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>