Hamilelikte İdrar Kaçırma sorunu, nedenleri ve tedavisi


Hamilelikte idrar kaçırma oldukça sık rastlanan bir durum. Üstelik doğum sonrası idrar kaçırma konusundaki yakınmalar devam edebiliyor. İstatistikler hamile kadınların yarıdan fazlasının hamilelikleri döneminde idrar kaçırma problemi yaşadıklarını söylüyor. Oysa kadınların utandığı ve saklamaya gayret gösterdiği bu durum kaçınılmaz değil. Hayat kalitesini etkileyen idrar kaçırma sorununun tedavisi zor değil.

Hem Hamilelerde Hem Loğusalarda Görülebilir

Tüm gebelerde görülmese de hamile kadınların %60`ında idrar kaçırma sorunu gerçekleşiyor. Bu gerçekten yüksek bir oran.  Üstelik doğum ardından bazı kadınlarda sorun ortadan kalksa da loğusaların %25`i için sorun devam edebiliyor. Bu sorun yaşam kalitesini düşüren bir durum. Bazı kadınlar çok fazla idrar kaçırabiliyor. Ama bazı kadınlar çok az idrar kaçırma sorunu yaşasalar da bu durumdan çok utanabiliyor rahatsız olabiliyorlar. Oysa kadınların %30`u hayatları boyunca değişik düzeylerde idrar kaçırma sorunu ile karşılaşabilirler.

İdrar Kaçırmada Genetik Faktörler de Vardır

Çocukken altını ıslatmış olan kadınlar da idrar kaçırma olasılığı daha yüksektir. Yani idrar kaçırma da genetik faktörler de var. Ancak bu genetik faktörler belirli egzersiz ve tedaviler ile düzeltilebiliyor. İdrar kaçırma sorununun asıl nedeni idrar torbasına destek kas grubunun zayıflığı veya kontrolsüz hareketleri. Özellikle hamilelik gibi karın iç basıncının arttığı dönemlerde, öksürme, hapşırma, gülme, zıplama gibi hareketler idrar torbasına baskı yaparlar. Eğer bu bölgedeki kas grupları zayıfsa idrar torbası sıkışır ve idrarı dışarı atar. Zaman zaman da bu bölgedeki kas grupları kontrolsüz şekilde kasılabilirler. Bu durumda da tuvalete yetişemeden idrar kaçırma şeklinde ortaya çıkan sorun oluşur.

İdrar Kaçırma Tedavisi

Tedavi için önce idrar kaçırma sorununun nedenlerinin teşhis edilmesi gerekiyor. İdrar kaçırmanın süresi, şiddeti, altında yatan nedenlere değişen tedavi yöntemleri uygulanmakta.

Kegel egzersizi ile İdrar Kaçırma Tedavisi

Kegel Egzersizleri de denilen Pelvik Taban Kas Egzersizleri Stres Tipi idrar kaçırmalarında uygulanan bir tedavi yöntemidir. Hasta idrarını tutuyormuş gibi kaslarını kasar. Bu hareketi günde 15 dakika boyunca 5 saniye kasları kasıp 5 saniye gevçetme şeklinde uygulanabilir. Stres tipi idrar kaçıran hastaların hemen hemen yarısında sadece bu egzersiz yeterli olmaktadır.

Östrojen Kremler ile İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar yolu çevresine uygulanan östrojen kremler ile kaçırmanın şiddetinin azaltılması ya da giderilmesi sağlanabilir. Östrojen kremler idrar yollarının gevşemesini ve idrar yolu basıncının düşmesini sağlar.

İlaç Tedavileri

Antikolinerjik ilaç grupları ile özellikle sıkışma tipi idrar kaçırma problemlerinde kullanılmaktadır. Sıkışma tipi idrar kaçırma, aniden gelen idrar hissi ile tuvalete yetişemeden idrar kaçırma durumudur.

Davranış Eğitimi

İdrar kaçırmada etkili olan davranış tedavileri ile idrar kaçırma sorununu gidermek ya da şiddetini azaltmaktır. Bu tedavide hasta idrar kesesini eğiterek biçimlendirmeye çalışır. Bunların başında idrar tutma egzersizleri gelir. Hasta idrarı geldiğinde hemen tuvaletini yapmaz. 10-15 saniye geciktirir. Bu geciktirmenin süresi giderek arttırılarır. Bu tedavide amaç meshaneyi genişletip kapasitesini arttırmaktır. İkili  idrar yapmaktır. Burada amaç idrar esnasında kasılıp gevşeyen kaslar ile meshane kapasitesini arttırmak ve meshaneyi kontrol eden kaslar üzerinde daha güçlü kontrol sağlamaktır. Ayrıca zamanlı idrar yapmak da kullanılan bir tekniktir. Bu teknikte hasta belirli zamanlarda idrarı gelmese bile tuvalete giderek idrar yapmaya çalışır. Burada amaç meshane ve idrar yollarındaki basıncı azaltmaktır.

Elektrikle Uyarım Tedavisi

Elektrik üreten bir makine yardımı ile idrar kesesini kontrol eden kasların sinirleri uyarılır.  Bu tedavi 8 haftaya kadar uygulanabilir. Elektriksel sinyaller idrar kesesi kaslarını kontrol edern sinirleri düzenler. Bu asklında bir çeşit akapunktur tedavisi gibidir. Başarı oranı %90`lara ulaşabilir. Bu tedavi de stres tipi idrar kaçırmada uygulanır.

Sonda Yardımı ile Boşaltım

Özellikle ağır sinir harabiyeti olan hastalarda uygulanacak tek tedavi yöntemidir. Bu hasta gruplarında sinir sistemi hasarı nedeniyle idrar kesesinin dolduğu farkedilmez, ya da meshane kasları kasılmadığı için istemli şekilde boşaltım gerçekleşmez. Bu tip idrar kaçırma sorunu yaşayan hastalarda idrar sonda yardımı ile boşaltılır.

Cerrahi Müdahale ile İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar kaçırma tedavisine yönelik 100`den fazla cerrahi teknik uygulanmaktadır. Cerrahi tedaviler idrar kaçırmanın şiddetine, sıklığına, idrar kaçırmanın nedenlerine ve hastanın diğer yapısal özelliklerine göre uzman doktor tarafından belirlenmektedir. Artık TVT tekniği gibi lokal anestezi ile uygulanan cerrahi tedavi yöntemleri de idrar kaçırma problemlerinde çok iyi sonuçlar vermektedir.

Yoruz Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir